Patří svým druhem k největším na Moravě a stojí v místech, kde se nacházela jedna z výrobních hal továrny R.A. Smekal na hasičské stříkačky. Tomu odpovídá i stavebně-technický stav celého objektu, který v roce 1995 přešel do vlastnictví obce. Přes veškerou snahu jak obce, ta i členů Sboru dobrovolných hasičů, se nepodařilo zabránit postupnému chátrání objektu.
Zastupitelstvo obce se rozhodlo tento stav řešit a požádalo Olomoucký kraj o příspěvek na opravu bývalé torávny. Naší žádosti bylo nakonec vyhověno a obec získala v roce 2012 v rámci programu "Významné projekty Olomouckého kraje" dodaci ve výši 850 000.- Kč. Vzhledem k tomu, že venkovní fasádu bylo nutné také opravit, obec získala v roce 2013 v rámci programu "Významné projekty Olomouckého kraje" ještě příspěvek na dofinancování opravy venkovní fasády Hasičského muzea v Čechách pod Kosířem ve výši 400 000,- Kč. Předpokládané náklady na celou akci se odhadují na 1 500 000.- Kč.
V září 2012 byly zahájeny práce na opravách objektu a rozšíření výstavních ploch. Postupně byl opraven krov a byla provedena kompletní výměna eternitové krytiny za lehkou plechovou krytinu imitující klasickou tašku v rozsahu 1200 m2. Tím došlo ke stabilizaci celého objektu a jeho zjištění před dalším chátráním. Následovalo statické zajištění východního nároží objektu, které oproti předpokladům prezentovalo v podstatě vyzdění celé jedné poloviny štítu od základů.
Dále byly provedeny stavební úpravy a opravy v poslední z výrobních hal bývalé továrny za účelem vytvoření nové výstavní plochy o výměře 200 m2. Práce spojené s těmito opravami se postupně ukázaly mnohem náročnější než se předpokládalo. Musely být okopány všechny vnitřní omítky a nahrazeny omítkami novými o celkové výměře 190 m2. Rovněž musela být vybourána celá podlaha - 200 m2, která byla nahrazena podlahou novou. Byla provedena generální oprava elektroinstalace. Před montáží sádrokartonového podhledu bylo třeba nahradit část stropní konstrukce napadené hnilobou.
Snahou vedení obce bylo výrazným způsobem zlepšit vnější podobu celého objektu. Nakonec se podařilo maximálně přiblížit vzhled objektu stavu, kdy továrna dosahovala největší prospěrity. Bylo provedeno přizpůsobení oken v obvodovém plášti dle dobových fotografií včetně nového zasklení, byla okopána stávající omítka, vyspraveno zdivo a provedena nová omítka včetně finální probarvené vrstvy. Rovněž byl zhotoven provětrávaný sokl.
Již v úvodu bylo zmíněno, že hasičské muzeum je svým obsahem zcela unikátní. Mapuje výrobu hasební techniky jedné značky R. A. Smekal v průběhu celé historie trvání, což je bezmála 130 let. V depozitáři a na různých místech po obci máme uskladněnou celou řadu exponátů, které z důvodu nedostatku místa , které jsme nemohli navštěníkům ukázat. Rozšířením výstavní plochy o dalších cca 200 m2 jsme po realizaci záměru získali celkovou výstavní plochu 560 m2.
Náklady na opravu a rozšíření hasičského muzea dosáhly bez mála 2 mil. Kč. Poskytnuté finanční prostředky byly použity velmi účelně na věc, která bezesporu přesahuje rámec jedné obce. Hasičské muzeum R. A. Smekal se stalo důstojným partnerem Muzea kočárů, které se nachází v jeho těsné blízkosti a v neposlední řadě i důstojným partnerem celého zámeckého areálu, který díky Olomouckému kraji prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Čechy pod Kosířem se pozvolna stávají přirozeným kulturním a společenským centrem nejen nejbližšího okolí, ale i společenským a kulturním centrem celého Olomouckého kraje.
Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení: