Čechy pod Kosířem leží na Střední Moravě. Dříve se užíval název Čechy, Čechy u Prostějova, Čechy u Olomouce nebo Čechy na Hané. Nad obcí se zvedá do výšky 442 metrů vrchol Velkého kosíře - "hanáckého Mont Blancu".
Obec má katastrální rozlohu 9,18 km2 a přes 1000 obyvatel. Centrum obce leží v nadmořské výšce 273 metrů. Má velmi dobré autobusové spojení s Prostějovem, Konicí a Olomoucí.
První zmínka o obci zje z roku 1131. Do historie obce se nejvýznamněji zapsal rod hrabat Silva Tarouců, který zakoupil české panství v roce 1768 a byl majitelem zámku a některých pozemků až do roku 1945. Za hraběte Augusta Alexandra Silva Tarouca navštěvoval Čechy po více než dvacet let slavný malíř Josef Mánes, jehož vrcholná díla vznikla právě zde (Líbánky na Hané, Ukolébavky, Život na panském sídle,…). Velmi známý je zámecký park, s jehož budováním bylo započato již v 70. letech 18. století. Jeho přestavba v přírodně krajinářský park navazující na zalesněné svahy Kosíře se uskutečnila v 30. a 40. letech 19. století. V obci byla také mimo významnou továrnu R. A. Smekal na hasičské stříkačky pila, mlýn a cihelna. Na místě bývalé továrny dnes stojí obecní hasičské muzeum, které je největší svého druhu na Moravě.
V těsné blízkosti hasičského muzeu bylo v roce 2009 otevřeno Muzeum kočárů, jehož provozovatelem je občanské sdružení Historické kočáry MYLORD. Jedná se o jedno z největších muzeí tohoto druhu v Evropě a je zde umístěno více jak 50 historických kočárů.
Na katastru naší obce je celkem zapsáno 18 kulturních památek. Mimo kostel sv. Jana Křtitele a přilehlou faru, je nejvýznamnější památkou Státní zámek Čechy pod Kosířem s přilehlým unikátním krajinářským parkem, Mánesovým altánem, vyhlídkovou věží a Ulmanovým skleníkem. Zámek stejně jako park je v majetku Olomouckého kraje a prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Zámek v současné době spravuje Vlastivědné muzeum v Olomouci.
Obec Čechy pod Kosířem je moderní Hanáckou obcí s vybudovanými inženýrskými sítěmi. Obec je mimo jiné vybavena vlastním vodovodem, plynovodem kanalizací s čistírnou odpadních vod, bezdrátovým internetem a celou řadou dalších služeb. Současné zastupitelstvo, které obec spravuje a řídí je sedmičlenné.
Služby občanům jsou zajištěny prostřednictvím podnikatelů a živnostníků. V obci je základní a mateřská škola i školní stravovna. První škola v Čechách pod Kosířem byla umístěna v domku na Kramárně v místech, kde je dnes Hasičské muzeum. Když přestala vyhovovat, nabídl hrabě Silva Tarouca budovu zámecké prádelny u parkové zdi na křižovatce u mostu. Roku 1873 byla vystavěna nová budova obecné školy. Dnes je škola malotřídní, spojená s mateřskou školou. Děti od 6. třídy dojíždějí převážně do Kostelce na Hané. Při ZŠ působí pobočka ZUŠ v Plumlově. V budově radnice je pošta, ordina lékařů a knihovna. V obci fungují dva obchody s potravinami a masna. Ubytování a stravování zajišťuje Pension Mánes, občerstvení je možné v hostinci U Eliášů, posezní U Hraběnky a v Multifunkční budově pro kulturu a sport. Občané mají k dispozici obecní knihovnu vybavenou výpočetní technikou. V obci aktivně působí Sbor dobrovolných hasičů, TJ Skol, Klub seniorů a organizace Junáka.
O seniory je dobře postaráno v nově vybudovaném domě pokojného stáří s pečovatelskou službou, který byl do provozu předán v roce 2002. Provozovatelem je obec Čechy pod Kosířem, pečovatelské služby zajišťuje Charita Konice.
Prakticky po celý rok jsou v obci organizovány nejrůznější kulturní, sportovní a společenské akce. K jejich pořádání je obec víc než dobře vybavena. TJ Sokol je vlastníkem fotbalového areálu s kompletním sociálním zázemím a v roce 2010 byla předána do provozu nová, moderní Multifunkční budova pro kulturu a sport. Zde našli své zázemí všechny spolky a organizace působící na území obce.
Obecní úřad zajišťuje komplexní služby nejen místním občanům, ale také občanům sousedních obcí Hluchov, Služín a Stařechovice.
V roce 2000 byly obci přiděleny Parlamentem republiky obecní symboly v podobě obecního znaku a praporu.
Všechny významné události v naší obci jsou zaznamenávány do obecní kroniky, od r. 2004 také do video kroniky. Informace jako všude poskytujeme obecním rozhlasem a 4 x ročně vydáváme pro občany obecní zpravodaj.
V roce 2002 byl u nás založen Klub seniorů, který od samého počátku dobře pracuje a pomáhá organizovat volný čas našim starším spoluobčanům. Největší přínos našeho klubu seniorů vidíme v tom, že umožnil lidem z naší obce, kteří již zůstali v životě sami, bez partnera, najít znovu smysl života. Naši senioři se mohou setkávat, popovídat si o svých radostech i strastech, které život každému z nás přináší.